Uzdatnianie wody
Uzdatnianie wody to rozległa dziedzina. Obejmuje m.in. takie działy jak zmiękczanie, odżelazianie, filtrację. Najbardziej popularne jest zmiękczanie wody. Woda dostarczana przez lokalne wodociągi musi być zdatna do picia. Co nie oznacza, że będzie miękka... Maksymalna zawartość węglanu wapnia CaCO3 może osiągnąć nawet 600 mg/l. W przypadku, gdy zawartość jonów wapnia i magnezu jest duża (woda jest twarda), wiele osób decyduje się na zamontowanie w instalacji zmiękczacza wody. Więcej o problemach związanych z twardą wodę znajdą Państwo na stronie "Miękka woda".
Trudniej bywa, gdy dysponujemy wodą z własnego ujęcia. Tutaj, oprócz twardości wody może pojawić się więcej problemów. Żelazo, mangan, amoniak, siarkowodór, zanieczyszczenia mechaniczne/mętność, itd. Zanim zaczniemy się zastanawiać jakie urządzenia powinny pojawić się w naszej instalacji, należy wykonać badania wody. Im bardziej kompleksowe, tym lepiej. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać odpowiedni uzdatniacz lub stację uzdatniania wody (gdy musimy się pozbyć kilku składników z wody).
W zależności od typu urządzenia, uzdatniacz składa się z różnych elementów. Zawsze jednak w skład uzdatniacza wchodzić będzie:
- butla wypełniona odpowiednią żywicą (złoże); typ złoża uzależniony od funkcji urządzenia,
- zawór (mocowany na butli ze złożem) z mechanizmem krzywkowym, którego zadaniem jest odpowiednie przełączanie zaworów klapowych; typ zaworu uzależniony od rodzaju uzdatniacza,
- sterownik elektroniczny, nadzorujący pracę uzdatniacza; sterownik mocowany jest bezpośrednio w uchwycie zaworu lub poprzez złącze pośrednie (w komplecie).
Sterownik SAOCAL to mikroprocesorowy sterownik uzdatniacza (filtra, zmiękczacza, odżelaziacza, itp.) wyposażony w dotykowy ekran z podświetleniem LED. Sterownik pracuje w oparciu o pomiar przepływu wody (metoda wolumetryczna) w instalacji wody użytkowej lub zgodnie z wprowadzonymi nastawami czasowymi (metoda chronometryczna). Niezależne od trybu pracy, możliwe jest wymuszenie regeneracji w dany dzień tygodnia. Sterownik może obsługiwać pojedyncze urządzenie bądź zestaw urządzeń lub butli. Może współpracować z czujnikiem ciśnienia i czujnikiem soli (generatorem chloru). Jest w stanie obsłużyć także (poprzez specjalną magistralę) dodatkowe, zewnętrzne urządzenia (np. pompę dozującą).
Sterowniki SAOCAL mogą być podłączone do internetu. Specjalny serwis internetowy, po zarejestrowaniu się na stronie umożliwia zdalny dostęp, podgląd i obsługę sterowników podłączonych do sieci.
SAOCAL - sterowniki uzdatniaczy wody 1,6MB